Czym jest uszczelnienie betonu? 

Wykonanie porządnej wylewki czy też fundamentów wiąże się z tym, że trzeba zakupić odpowiednie wysokiej jakości beton, ale najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek, a także dodać do nich wodę. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie on naprawdę wysokiej jakości. Aby jednak nieco wzmocnić go, warto użyć zapraw uszczelniających. Dają efekt izolacji, który osiągany jest po utworzeniu na powierzchni betonu wodoszczelnej warstwy powłoki izolatora, która po prostu chroni beton przed wsiąkaniem wody, a także innych, niekorzystnych czynników. Co można jeszcze powiedzieć o zaprawach uszczelniających? W jaki sposób uszczelnia się beton? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego, poniższego artykułu. 

Zaprawy uszczelniające 

Na rynku dostępne są różne zaprawy uszczelniające. Jedne są systemami hydroizolującymi, a także służą do szlamów uszczelniających, czy tworzą różne bariery przeciwwilgociowe, które zapewniają ochronę przed wodą lub też wilgocią. Ponadto, można zakupić różne mikrozaprawy, czyli tak zwane szlamy, które po wgłębieniu działają jako uszczelnienie i chronią beton. Zazwyczaj składają się one z cementu portlandzkiego, kwarcu o stopniowanej krzywej przesiewu i aktywnych środków chemicznych. Zazwyczaj dostępne są pod postacią proszku, który dopiero później się rozrabia. Ponadto, używa się również gotowych szlamów uszczelniających i nie powodujących różnorodnych wykwitów pleśni czy też grzybów, mających działanie hydrofobowe. Preparaty są zazwyczaj bardzo mocno wodoszczelne. Stosuje się je do powierzchni fundamentów muru betonu tynku. 

Niektóre materiały to są szybkowiążące zaprawy na bazie cementu, które po prostu chronią przed wilgocią oraz wodą przeznaczone są do stosowania głównie na wewnątrz i na zewnątrz. Są to zaprawy wodoszczelne, zatykające, służące jako zaprawa do bardzo szybkiego montażu, który reagują w kilka sekund. Najczęściej szybko twardnieją. Stosuje się je raczej zwykle z wodą, wykorzystuje się je na podłożach z betonu, ale można też zastosować w przypadku rur kamionkowych czy kamieni naturalnych. Warto zdecydować się zatem na wysokojakościowe produkty.