Jak wybrać i zaimpregnować drewnianą deskę elewacyjną?

Deska elewacyjna jest naturalnym, a zarazem długowiecznym materiałem stosowanym na elewacje. Jest przy tym bardzo funkcjonalna – ma świetne właściwości termiczne. Jakie drewniane elewacje są najczęściej wybierane? W jaki sposób trzeba je konserwować?

Jakie drewno na elewację?

Drewno sprawdzi się zarówno na klasyczną, jak i nowoczesną elewację. Jest ozdobą. Ma także świetne właściwości termoizolacyjne. Jednak wygląd elewacji oraz jej funkcjonalność są zależne wyłącznie od gatunku drewna oraz regularnej konserwacji.

Na elewację sprawdzi się zarówno rodzime drewno, jak i pochodzące ze Skandynawii, czy egzotyczne. Z rodzimych gatunków drewna najpopularniejsze są takie rodzaje jak sosna, świerk, modrzew. Są to miękkie gatunki, które mają niską odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednak prawidłowa i odpowiednio dobrana konserwacja sprawi, że te gatunki świetnie sprawdzą się na elewację. Rodzime gatunki miękkiego drewna są bardzo łatwe w obróbce. Na elewację stosuje się także tzw. twarde drewno. Są to takie gatunki jak dąb, akacja, jesion czy buk. Jest bardziej wytrzymałe niż miękkie rodzaje.

Deski szalówka może być wykonana gatunków pochodzących z zimniejszych części świata, np. świerku czy sosnay skandynawskiej, cedru kanadyjskiego, modrzewiu syberyjkiego. Są odporniejsze na wysokie temperatury i zwiększoną wilgotność. Mają także lepsze właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałość. Mają bogatszą gamę kolorystyczną i lepsze usłojenie.

Na elewację stosowane jest także drewno egzotyczne, które jest twarde, trwałe, odporne na wilgoć oraz ma długą żywotność. Stosowane są takie gatunki jak: garapa, mentarii, czy tatajuba. Są również odporniejsze na grzyby i pleśń. Mają intensywne kolory, dzięki temu deski szalówki prezentują się znakomicie i świetnie wpisują się w nowoczesne trendy budownictwa.