Kiedy warto używać zasilacze led?

Taśmy LED, czyli największy hit produktowy ostatnich lat w branży oświetleniowych cechują się niezwykłą trwałością. Jednak, aby rzeczywiście były one bezawaryjne, trzeba wyposażyć się w dobry zasilacz led. Dlaczego? Ponieważ dioda LED cechuje się wrażliwością na niedoskonałości w instalacji elektrycznej. W wyniku, chociażby małego niedociągnięcia dioda może przestać działać niepoprawnie. Zasilacze led są szczególnymi elementami, determinującymi poprawność instalacji, dlatego trzeba kupić odpowiedni model. Więcej informacji znajdziesz w naszym poniższym artykule. 

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zasilacze led?

Technologia LED wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Zasilacze led występują w dwóch rodzajach, jako prądowe i napięciowe. Zasilacze prądowe sprawiają, że napięcie jest stabilizowane, a prąd jest zależny od obciążenia. Zasilacze napięciowe natomiast powodują, że prąd stabilizuje się na skutek zmiany napięcia. I to właśnie drugi rodzaj stosowany jest zazwyczaj w taśmach i modułach LED. 

Według specjalistów najlepsze zasilacze led to takie, które pozytywnie wpływają na żywotność instalacji i sprawność pracy. Najchętniej kupowane są elektroniczne zasilacze, które wyróżniają się wysoką sprawnością. Taka cecha z kolei przekłada się na oszczędności w formie niższych rachunków za zużycie energii elektrycznej oraz możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału technologii LED. 

Jak używać zasilacza led?

Z uwagi na to, że zasilacze led to urządzenia, w których ma miejsce napięcie elektryczne, trzeba je odpowiednio stosować. Przyjmuje się, że zasilacz powinien być lokalizowany pomiędzy taśmą LED, a napięciem 230 V. Taki zabieg pozwala skutecznie sprostować i obniżyć prąd zmienny. Najczęściej klasyczna taśma LED potrzebuje napięcia 12 V prądu stałego.

W mieszkaniach jednak potrzebują one mniejszego napięcia. Istotne jest również to, że moc zasilacz musi być taka sama lub nieco większa od tej wyliczonej. Najlepiej, jeśli weźmiemy 10% zapasu, wtedy cała instalacja będzie odpowiednio pracować.